Úspechy školy

Materská škola v médiach

PBN - Prví dôchodcovia využívajú možnosť spoločného stravovania

počet reakcií: 1

V novembri uplynulého roka poslanci mestského zastupiteľstva schválili doplnenie sociálneho programu mesta o nové produkty, medzi nimi i poskytovanie stravy dôchodcom v školách a školských zariadeniach. O pilotnom projekte, ktorý odštartoval začiatkom októbra v MŠ na Železničnej ulici, sme sa porozprávali s vedúcim odboru organizačného a sociálnych služieb mesta Mgr. Milanom Dubničkom .
- O tomto produkte sociálneho programu mesta sa považskobystrickí dôchodcovia mohli dozvedieť už počas komunálnych volieb v roku 2002, kedy ho prezentoval primátor mesta Ing. Ľuboš Lackovič v rámci svojho volebného programu. Neskôr nasledovalo doplnenie sociálneho programu mesta, vypracovanie pilotného projektu stravovania, jeho realizácia. Projekt sme chceli odštartovať už na jar, nepočítali sme však s ,,pruž-nosťou” ministerstva školstva. Na jeho stanovisko sme čakali od marca do júna, teda tri mesiace. Toto zdržanie a následne prázdniny spôsobili, že sa projekt do života dostal neskôr, ako sme plánovali.
Komu je projekt určený?
- Za cieľovú skupinu sme vybrali dôchodcov s trvalým pobytom na sídlisku Stred, ktorí môžu využívať spoločné stravovanie v Materskej škole na Železničnej ulici počas prevádzky tohoto zariadenia v čase od 11,30 do 12,30, ale nie cez prázdniny, víkendy či sviatky. Jedlo im do vlastných obedárov pripravia a odovzdajú pracovníčky kuchyne v osobitnom priestore na výdaj stravy, nie je teda možné, aby stravu konzumovali v priesto-roch zariadenia. Stravný lístok stojí 50 korún a je dôležité povedať, že ide o neziskovú činnosť, cena pokrýva len skutočné náklady.
Akou formou ste kontaktovali potencionálnych záujemcov?
- Podľa našich údajov na sídlisku Stred žije viac ako 800 dôchodcov. Keďže sú medzi nimi aj manželské páry, v priebehu septembra sme odoslali takmer 650 listov so základnými informáciami o projekte a dotazníkom, ktorý po vyplnení záujemci o stravovanie doručili, (a stále môžu doručiť) na mestský úrad. Doteraz dotazníky vyplnilo a odovzdalo 33 dôchodcov a tieto postupne pribúdajú.
Prečo práve MŠ Železničná?
- Mali sme na to niekoľko dôvodov. Táto materská škola je právnym subjektom, funguje teda samostatne a má voľné stravovacie kapacity. Okrem toho je vynikajúco situovaná v strede sídliska, a tak jeho obyvatelia majú do škôlky blízko, k ďalším výhodám patrí i bezproblémový prístup, možnosť vydávania stravy bez toho, aby niekto cudzí vošiel do priestorov s deťmi či kuchyne.
Po akom čase mesto projekt vyhodnotí?
- Predpokladáme, že tri mesiace prevádzky nám dajú odpovede na najdôležitejšie otázky - aký je o túto službu reálny záujem, aké riziká ju sprevádzajú. Určite dôležitá bude i optimalizácia technicko-organizačného zabezpečenia tejto služby či reakcia na ňu zo strany verejnosti, napríklad rodičov detí, ktoré sa v tomto zariadení stravujú.
Prvé reakcie sú pozitívne a tak je viac než pravdepodobné, že projekt bude úspešný a o takúto službu prejavia záujem i dôchodcovia v ostatných častiach mesta.
- Treba pripomenúť, že tento projekt je pilotný a je určitou predprípravou. Ak bude pilotný projekt vyhodnotený úspešne, rozšírime poskytovanie tejto služby aj do ostatných častí mesta.
Alena Javorská

Ya learn sohnemitg new everyday. It's true I guess!

645QMcFCG76f, 12.8.2016

Good to find an expert who knows what he's takinlg about!

tMjF5Vkk, 4.7.2017

dnes je: 19.9.2019